Krebs pivovar – Červený Rak
História pivovaru

VITAJTE V PIVOVARE KREBS

Už v roku 1513, v čase keď námestie bolo ringom a v meste ste sa dohovorili najmä po nemecky a po slovensky, žil v Banskej Bystrici istý Johan Krebs. Tento známy hostinský, prevádzkoval na ringu hostinec Červený rak.

Ako hostinský sa preslávil svojim jedlom, ale hlavne dobrým pivom, ktoré sa naučil variť od baníkov prichádzajúcich z okolia. Krebsove pivo bolo tak známe, že každý večer po práci sa nahrnulo do Raku toľko baníkov a mešťanov, že Mestská rada musela zaviesť tzv. bierglock (zvonenie, ktoré označovalo, kedy mešťania majú ísť domov). Ale kým toto zvonenie prišlo, zábava a dišput v preschovni (krčme) sa tak rozbehli, že veľa krát sa i prepočulo. Hlavne v Raku sa neraz dišput ťahal do rána. Ale nebol to dišput hocijaký, bola to vždy panská debata o tom, aké pivo je lepšie.

Najmä vincúr Jozef a foršíber Matúš sa neustále naťahovali o to, či je lepšie pivo svetlé alebo čierne. Vincúr Jozef obľuboval svetlé, lebo ako hovoril „V odlesku piva vidíš krásy mesta a v bublinkách sny, ktoré ťa v živote naplnia.“ Foršíber Matúš sa pozeral na pivo menej zasnene. Obľuboval totiž tmavé, ako od prachu z bane zafarbené pivo, v ktorom „zračila sa tvrdá práca baníka, ale aj krása a tajomstvo banskobystrického života.“

Tieto debaty nie raz viedli k všakovakým situáciám, dokonca i menšia šarvátka sem-tam vznikla, ale vždy skončila zmierom pri dobrom pive od Krebsa. I preto sa Johan Krebs rozhodol vo svojej braxe, na počesť Vincúra a Foršíbera, uvariť špeciálne pivá.

Pivo s tradíciou od roku 1524

ŽIVÉ PIVO TAK
AKO NÁM CHUTÍ

„RAK“ je dlhodobo spájaný hlavne s kvalitným pivom a chutnou domácou kuchyňou.

Spojili sme obidve naše silné stránky a pustili sme sa do varenia vlastného piva. Pivovar mal už svoju dávnu históriu, preto sme ho pomenovali KREBS.
Okrem jedinečného piva rozširujeme ponuku o ďalšie vychytávky, ktoré si môžete u nás ochutnať, kúpiť ako darček alebo objednať na našom eshope

Pozrite sa na aktuálnu ponuku pív v našom eshope!